program

The first half of the day will be dedicated to butoh workshops. The second half of the day will be for scheduled butoh performance, butoh jam, and the occasional conference or video presentations.  Performances can take place anywhere in the space. There will be video documentation.

Spontaneous performances during any gaps or off-times are encouraged!

 

Complete Schedule

August 19 - Monday
10 AM - 12 PM - Retreat orientation
2 PM - 4 PM - Alexandra Jane Wynn (Australia) workshop
6 PM - 7:30 PM - Polina Paula Gapo (Russia/Spain) -  breathing and voice workshop
8 PM - 10 PM - butoh jam

August 20 - Tuesday
10 AM - 12 PM - Cilla Vee (USA) - Living Art workshop
2 PM - 4 PM - Cilla Vee (USA) - Living Art workshop
6 PM - 7:15 PM - Rita Soma (Spain/Mexico) - butoh workshop
7:30 PM - 8 PM - Anna Kushnetova (UK) performance - 30 mins
8 PM - 10 PM - butoh jam

August 21 - Wednesday
10 AM - 12 PM - Ken Mai (Japan/Finland) workshop
2 PM - 4 PM - Ken Mai (Japan/Finland) workshop
6 PM - 6:15 PM - Maelstrom Maom - "Fathers," 15 minutes.
6:20 PM - 7:00 PM - Carmen Lafran (Italy/Germany) performance - 40 mins
7:05 PM - 7:50 PM - Alex Wynne (Australia) & Santeri Vikström (Finland) duet performance - 45 mins
--BREAK--
9:30 PM - 10 PM - Özerk Sonat Pamir (Turkey) video presentation: "A Season for "Oblivion" - 30 mins

August 22 - Thursday
10 AM - 12 PM - Julie Becton Gillum (USA) - Workshop focus on Noguchi Taiso
2 PM - 4 PM - Julie Becton GIllum (USA) - Noguchi Taiso workshop
6 PM - 6:30 PM - Cilla Vee - butoh conference - 30 mins
6:45 - 7:00 - Bodhi Ma (Ukraine) - 15 mins - "Wish Tree"
7:10 PM - 7:40 PM - Anna Nela (Germany) performance, 30 mins
8 PM - 10 PM - butoh jam

August 23 - Friday
10 AM - 12 PM - Ozerk Sonat Pamir (Turkey) workshop
2 PM - 4 PM - Ozerk Sonat Pamir (Turkey) workshop
6 PM - 6:30 PM - Adam Koan (USA) - Himalaya Subbody Butoh conference and video presentation
6:40 PM - 7:10 PM - Alessia Mallardo (Italy) - "Medusa," 30 mins
7:20 - 7:40 PM - Suzi Cunninham (UK) performance - "SOTTO," 20 mins
8 PM - 10 PM - butoh jam

August 24 - Saturday
10 AM - 12 PM - Anna Nela Styra (Germany) - Finding butoh with rope
2 PM - 4 PM - Anna Nela Styra (Germany) - Finding butoh with rope
6 PM - 6:30 PM - Ozerk (Turkey) performance - "Silent Other" - 30 mins
7:15 - 7:45 PM - Anys Amethyst Mechkar (France) performance - 30 mins
8 PM - 9 PM - Rita Soma (Spain/Mexico) performance - "Psychotria Viridis," 30 minutes

August 25 - Sunday (FIELD TRIP - NOMADIC RHIZOME)
We will travel to a nearby scenic space (to be disclosed) and participate in nature butoh and the Subbody concept of nomadic rhizome.

August 26 - Monday
10 AM - 12 PM - Ken Mai (Japan/Finland) workshop
2 PM - 4 PM: Julie Becton Gillum (USA) - Noguchi Taiso workshop.
6 PM - 6:30 PM - Cilla Vee (USA) performance, 30 mins
6:45 PM - 7:15 - Sonja Ohnesorge (Finland) - "Panness," 30 mins
8:00 PM - 10:00 PM - butoh jam

August 27 - Tuesday
10 AM - 12 PM: Cilla Vee (USA) - Living Art workshop
2 PM - 4 PM - Ken Mai (Japan/Finland) workshop
6 PM - 6:30 PM - Gora Pindi (India) - "Discarded Woods," performance, 30 mins
6:40 - 7:10 - Nabila Khan (India) - "Disappearing Now," 30 mins
7:15 - 7:40 - Ripley Cornelison (USA) - 25 mins
--BREAK--
9 PM - 9:20 - Ken Mai (Japan/Finland) - "Sacred Dance," 20 mins

August 28 - Wednesday
10 AM - 12 PM - Ken Mai (Japan/Finland) workshop
2 PM - 4 PM - Alexandra Jane Wynn (Australia) workshop
6 PM - 6:15 - Julie Becton Gillum (USA) performance - "Butap," 15 mins
6:30 pm - 7:00 pm - Laurence Mersegair (France), "Roots", 30 mins
7:10 - 7:40 PM - Emilia Liimatainen (Finland) performance, 30 mins
8 PM - 8:30 PM - butoh jam

August 29 - Thursday
10 AM - 12 PM - Tebby W.T. RAMASIKE (South Africa) workshop
2 PM - 4 PM - Tebby W.T. RAMASIKE (South Africa) workshop
6 PM - 6:30 PM - Julie Becton Gillum (USA) conference - 30 mins
6:40 PM - 7:20 - Polina Paula Gapo (Russia/Spain) performance - "4 love" - 40 minutes
7:30 - 7:55 - Adam Koan (USA) - "Domesticated Hoopee 2.0," 25 mins
8 PM - 10 PM - butoh jam

August 30 - Friday
10 AM - 12 PM: Cilla Vee (USA) - Living Art workshop
2 PM - 4 PM - Tebby W.T. RAMASIKE (South Africa) workshop
6 PM - 6:15 PM - Margarita Tseng (Taiwan) performance - 15 min, "Now"
6:30 PM - 7:00 - Aleksander Isailović (Serbia) performance - 30 mins
8 PM - 10 PM - butoh jam

August 31 - Saturday
10 AM - 2 PM - Alexandra Jane Wynn (USA) workshop
2 PM - 4 PM - Julie Becton Gillum (USA) - Noguchi Taiso workshop.
6 PM - 7 PM - Tebby (South Africa) performance, 1 hour
7:15 - 8 PM - Nabila Khan (India) & Rita Soma (Mexico/Spain) duet - "Lucid Ghost"
8:15 - 8:45 - Honza Svazek (Netherlands) - "Tantra Remixed," - 30 mins
8:50 PM - 10 PM - butoh jam

September 1st - Sunday
10 AM - 12 PM - Tebby W.T. RAMASIKE (South Africa) workshop
2 PM - 4 PM - Alexandra Jane Wynn (Australia) workshop
6 PM - 7 PM - Final piece, Himalaya Subbody Butoh performance, all Subbody performers, 1 hour
7 PM - 10 PM - butoh jam